Widzew - O Klubie

Piękna historia - pełna pasji, ambicji i charakteru - rozpoczęła się 25 listopada 1910 roku, kiedy to status Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie został wpisany do rejestru stowarzyszeń pod numerem 395. Kontynuatorem tradycji TMRF zostało powołane dwanaście lat później Robotnicze Towarzystwo Sportowe, ale - z wyjątkiem epizodu w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1948 roku - na prawdziwą eksplozję futbolu w najlepszym wydaniu czekano w robotniczej części Łodzi do lat 70. XX wieku. Wówczas kibice z całej Polski zostali świadkami historii, która mogłaby zostać uznana za nieprawdopodobną nawet dla filmowców rodem z Hollywood.

Do Widzewa w 1969 roku trafił Ludwik Sobolewski. Jego prawą ręką został Stefan Wroński, a trenerem drużyny - Leszek Jezierski. To właśnie ta trójka w przeciągu zaledwie kilku lat zrobiła z drużyny ligi okręgowej, rozgrywającej swoje mecze przy drewnianej trybunie i w towarzystwie owiec w roli kosiarek do trawy, zespół, z którym musiał liczyć się każdy na świecie. Dzięki postawieniu na zawodników, których nadrzędną cechą był wielki charakter i hart ducha, wiosną 1970 roku udało się wygrać ligę okręgową. Pięć lat później nieznany szerszej publiczności Widzew, o którego sile stanowili zawodnicy niechciani w innych drużynach, zdołał awansować do ekstraklasy. Trzy lata później był już wicemistrzem Polski, a jego wyższość uznać musiał sam Manchester City. Dwie bramki w tym dwumeczu zdobył wybrany na najlepszego zawodnika w historii polskiej piłki, a obecnie prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

To nie był jednak jedyny wielki piłkarz, który reprezentował barwy klubu, mającego w swojej historii pokonanie takich potęg, jak Juventus Turyn, Livepool FC, Manchester United, St. Etienne, Borussia Moenchengladbach, Galatasaray Stambuł, Broendby IF, Steaua Bukareszt czy Rapid Wiedeń. Z herbem RTS-u na piersi występowali także Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek, Krzysztof Surlit, Marek Citko, Marek Koniarek, Andrzej Możejko, Andrzej Grębosz, Tomasz Łapiński, Andrzej Michalczuk, Mirosław Szymkowiak, Władysław Żmuda, Wiesław Wraga, Daniel Bogusz, Ryszard Czerwiec, Jacek Dembiński, Tadeusz Gapiński, Dariusz Gęsior, Paweł Janas, Sławomir Majak, Radosław Michalski, Mirosław Tłokiński, Artur Wichniarek, Roman Wójcicki, Marek Bajor, Zdzisław Kostrzewiński, Wiesław Chodakowski, Tadeusz Błachno, Marek Dziuba, Krzysztof Kamiński, Mirosław Myśliński, Zdzisław Rozborski, Tadeusz Świątek, Zbigniew Wyciszkiewicz, Rafał Siadaczka i wielu innych, którzy swoją walecznością, nieustępliwością oraz dużymi umiejętnościami piłkarskimi rozsławiali Widzew oraz całą Łódź nie tylko w Europie.

Widzew znalazł się w półfinale Pucharu Europy w 1983 roku, był również uczestnikiem Ligi Mistrzów w 1996 roku. Tego osiągnięcia przez kolejne dwie dekady nie mógł powtórzyć żaden inny polski klub. RTS dwukrotnie zdobył również Puchar Intertoto oraz osiągnął szczebel 1/8 finału Pucharu UEFA. Na arenie krajowej najlepszy okazywał się czterokrotnie: w 1982, 1983, 1996 oraz 1997 roku. Siedmiokrotnie zostawał wicemistrzem kraju, zaś w 1985 roku zdobył Puchar Polski.

Na zawsze w pamięci polskich kibiców pozostaną spektakularne i emocjonujące spotkania łódzkiego klubu, tak jak chociażby to z Legią Warszawa z 1997 roku, uznane za najlepsze w historii piłki nożnej nad Wisłą. Widzew w decydującym o mistrzostwie Polski meczu na stadionie gospodarza przegrywał do 90. minuty 0:2, ale potrafił w doliczonym czasie odwrócić losy starcia o tytuł i w nieprawdopodobny sposób wygrać 3:2. Ten mecz - jak również wiele innych, w tym niezapomniane i często zwycięskie starcia w europejskich pucharach z Liverpoolem, Juventusem Turyn, Borussią Dortmund czy Manchesterem United - w latach 80. i 90. XX wieku stworzyły, a następnie utrwaliły znany w całej Polsce i Europie "widzewski charakter", czyli symbol piłkarzy niezwykle ambitnych i walczących. To właśnie dzięki takim spotkaniom marka Widzew jest znana nie tylko w regionie łódzkim, ale w całym kraju i Europie.

"Widzew można ugiąć, ale nie można go złamać" - to powiedzenie Zbigniewa Bońka w życie wprowadzane jest po dziś dzień. Najlepiej świadczy o tym zapoczątkowana w połowie 2015 roku odbudowa klubu, której jesteście Państwo świadkami. Mamy nadzieję, że będziecie w niej uczestniczyć jako kibice, sponsorzy i partnerzy Widzewa Łódź - klubu, który wraca na należne mu miejsce na piłkarskiej mapie Polski i Europy.

Sukcesy Widzewa Łódź

Mistrzostwo Polski: 1981, 1982, 1996, 1997
Wicemistrzostwo Polski: 1977, 1979, 1980, 1983, 1984, 1995, 1999
Puchar Polski: 1985
Superpuchar Polski: 1996
Półfinał Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych: 1983
Faza grupowa Ligi Mistrzów: 1996
Puchar Intertoto: 1976, 1982