Aktualności - Biznes

Agnieszka Szalast z WEC Finanse: Oferujemy rozwiązania, które pomogą przetrwać kryzys

Dyrektor Sprzedaży w WEC Finanse - spółce z Grupy WEC, oficjalnego sponsora Widzewa, opowiedziała o "Pakiecie Ochronnym dla Przedsiębiorstw".

Okres pandemii COVID-19 to czas niezwykle trudny dla wielu przedsiębiorstw. Jak radzi sobie w tym ciężkim czasie sponsor oficjalny klubu - Grupa Kapitałowa WEC? Jak dużą rolę w okresie kryzysu odgrywa windykacja i faktoring? Dlaczego jeden z największych sponsorów Widzewa zdecydował się na wprowadzenie "Pakietu Ochronnego dla Przedsiębiorstw", który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa i czym się on charakteryzuje? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźć można w poniższym wywiadzie. 

widzew.com: Doszły do nas słuchy, że w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii, bardzo aktywnie pomagacie przedsiębiorcom zapobiec skutkom kryzysu gospodarczego. Wypada przyklasnąć.

Agnieszka Szalast (dyrektor sprzedaży w WEC Finanse): Nie od wybuchu pandemii, a już znacznie wcześniej zabezpieczaliśmy przedsiębiorstwa przed ryzykiem prawnym i finansowym prowadzenia biznesu. W ramach Grupy WEC funkcjonuje kancelaria radców prawnych, biuro rachunkowe, doradztwo finansowe i spółka zajmująca się obsługą wierzytelności. Dzięki temu działamy wszechstronnie, dobierając optymalne rozwiązania prawne i finansowe do potrzeb naszych klientów. Ponieważ dobro wspólne nie jest nam obce, w okresie pandemii dołączyliśmy do akcji "Ratuj Biznes", w ramach której nasi radcy prawni udzielają nieodpłatnej pomocy mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.  Zauważamy, że klienci, którzy ze względu na działanie w branżach obarczonych ryzykiem braku płatności, wprowadzili odpowiednie procedury  jeszcze przed początkiem bieżącego roku, teraz radzą sobie znacznie lepiej. Skupiają siły na generowaniu przychodów, a w mniejszym stopniu na rozwiązywaniu problemów związanych z płynnością.

Czy w okresie pandemii odnotowujecie szczególny wzrost zleceń windykacyjnych spowodowanych wyjątkowo trudną sytuacją polskich firm?

- Na pewno pandemia jest sytuacją nadzwyczajną i bardzo odczuwalną dla naszej gospodarki. Liczba zleceń przekazywanych do windykacji jak i wniosków o finansowanie faktycznie wzrosła. Najbliższe tygodnie przesądzą o tym, które firmy dostosowały się do funkcjonowania w bieżących warunkach, a które muszą zakończyć działalność. Wtedy nastąpi największy skok wolumenu spraw wymagających windykacji.  Przystosowujemy pion windykacji, wprowadzamy nowe procedury i systemy IT, aby być lepiej przygotowanym do wzmożonej pracy. Wdrażamy nowe rozwiązania szczególnie w zakresie pozyskiwania danych o dłużnikach i zabezpieczenia należności. Oczywiście odpowiednio wcześnie rozpoczęte działania, zawarte porozumienia, monitorowanie kondycji kontrahenta mają kluczowe znaczenie dla powodzenia windykacji.

A jak wygląda sytuacja z faktoringiem, czyli wykupem nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw? Wydaje się, że bieżące finansowanie faktur powinno być teraz dla firm priorytetem?

- Tak, jest to rozwiązanie szyte na miarę bieżących potrzeb. Firmom coraz trudniej o kredyt, a obniżona płynność finansowa to drugi  po spadku sprzedaży problem, z jakim przyszło się mierzyć przedsiębiorcom. Niewątpliwie jest okazja, aby zapoznać się z tym rozwiązaniem i polubić, szczególnie jeśli mówimy o faktoringu pełnym, gdzie klient otrzymuje pieniądze za wystawioną fakturę przed terminem płatności, a pozbywa się ryzyka braku zapłaty ze strony kontrahenta. W rzeczywistości tak jakby sprzedawał faktury przed terminem płatności za gotówkę. Procedury też są znacznie prostsze niż w przypadku uzyskania kredytu bankowego, dzięki czemu pierwszą fakturę można sfinansować nawet tego samego dnia, w którym została wystawiona.  Dodając do tego, że koszty faktoringu są relatywnie niewielkie i zaczynają się od 1,5 procent brutto za finansowaną fakturę, na pewno popyt na tę usługę będzie duży.  Spodziewamy się przełamania wśród branż, które dotychczas rzadziej korzystały z tej usługi.  

Jakie są prognozy dotyczące zadłużeń polskich firm wywołanych skutkami pandemii?

- Przy obecnej, cały czas dynamicznej sytuacji związanej z lockdown’em   to bardzo trudne pytanie. Według analiz Biura Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor w szóstym tygodniu kwarantanny, między 20 a 26 kwietnia doszło do pogłębienia spadku sprzedaży w przedsiębiorstwach. Przy takiej tendencji w zakresie generowania przychodów, można podejrzewać, że w wyniku braku pokrycia kosztów zadłużenia polskich firm będą wzrastać.

Pakiet ochronny Grupy WEC pomoże im przetrwać?

- Tak, ale pragnę podkreślić, że nie jest to rozwiązanie tylko na ciężkie czasy. Do tej i przyszłej sytuacji przygotowujemy się, zwiększając bezpieczeństwo, ale też elastyczność i chęć do zmian. Chcemy przede wszystkim przekonać klientów do działań prewencyjnych, zadbania o prawne i finansowe zabezpieczenie kontraktów i projektów. Dodatkowo zapewniamy kompleksową obsługę księgowo-kadrową prowadzoną przez osoby, które podsuną optymalne rozwiązania.  Wprowadzenie tych usług w pakiecie z windykacją, faktoringiem i weryfikacją kontrahentów było naturalnym krokiem i odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy korzystali z więcej niż jednej usługi Grupy WEC. Całościowe spojrzenie na firmę, odpowiedni poziom wiedzy i profesjonalizmu ekspertów WEC przekłada się na faktyczne wyniki naszych klientów.

Kibice Widzewa nie mogą się doczekać wznowienia rozgrywek bieżącego sezonu. Jeśli do tego dojdzie to prawdopodobnie bez obecności kibiców i ….. sponsorów.

- Na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Jako sympatycy sportu na pewno chcielibyśmy oglądać piłkarzy Widzewa w akcji. "Serce Łodzi" jest zdecydowanie najpiękniejsze wtedy, gdy wszyscy wspólnie w nim żyjemy. Trzeba jednak zachować rozsądek - nie mamy wątpliwości, że zdrowie i bezpieczeństwo zarówno zawodników jak i fanów Widzewa jest najważniejsze i tego im w tym miejscu serdecznie życzę. Zapewniam jednocześnie, że Grupa WEC z dumą kontynuuje współpracę z klubem i służy Widzewowi nie tylko wsparciem sponsorskim, ale także pomocą ekspercką, zwłaszcza w tym trudnym czasie epidemii.

>> WIĘCEJ O WSPÓŁPRACY WIDZEWA Z GRUPĄ WEC (SPRAWDŹ) <<