Aktualności - Biznes

Maciej Czop: Akademia to nie tylko piłka, ale także wychowanie

O profilu działalności, trudnościach, z jakimi boryka się obecnie biznes, ale również o współpracy z Akademią Widzewa rozmawiamy z Maciejem Czop - prezesem zarządu firmy Immergas Polska, która w sezonie 2021/2022 jest oficjalnym partnerem Akademii.

Czym zajmuje się firma Immergas?

Maciej Czop, prezes zarządu Immergas Polska: Immergas Polska to filia międzynarodowej grupy Immerfin, która koncentruje się na produkcji i sprzedaży urządzeń grzewczych. Korzenie firmy to kotły gazowe, później wraz z rozwojem technologicznym kotły kondensacyjne, a teraz pompy ciepła i kotły gazowe o dużej mocy, czyli do 900 kW. W Polsce zajmujemy się nie tylko ich sprzedażą, ale zapewniamy również obsługę instalacyjną i serwis, wykonywane przez podmioty, które z nami współpracują.

Istotnym elementem naszej działalności jest także działalność szkoleniowa i edukacyjna. Nasza branża jest naprawdę mocno techniczna i niezwykle ważne są kompetencje, więc bardzo mocno koncentrujemy się na szkoleniach dla instalatorów, serwisantów, ale również dla użytkowników końcowych.

Kiedy rozmawiamy w Klubie z naszymi partnerami biznesowymi, właściwie każdy boryka się z trudnościami spowodowanymi trwającą już blisko dwa lata pandemią koronawirusa. Czy miała ona wpływ również na Państwa działalność?

- Największym problemem jest ogromna zmienność, która w tym czasie pojawiła się i w biznesie, i w gospodarce. Jeśli chodzi o naszą branżę, to w sposób umiarkowany mimo wszystko się ona rozwija, bo naszym głównym odbiorcą są klienci związani z budownictwem mieszkaniowym, a ta gałąź gospodarki trzyma się dość mocno. Natomiast uderzył w nas bezpośrednio ubiegłoroczny lockdown. Nasz biznes opiera się na relacjach, a w takiej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, kontakt z firmami, z którymi na co dzień współpracujemy, był bardzo utrudniony.

Drugim ogromnym wyzwaniem było to, że nasza główna fabryka położona jest w Lombardii, a więc w miejscu wyjątkowo mocno dotkniętym przez pandemię. Tak naprawdę od dwóch lat tam nie byliśmy, wszelkie spotkania odbywaliśmy w sposób zdalny, mieliśmy również spore problemy z dostarczaniem do nas towarów. Kryzys łańcucha dostaw to bez wątpienia największy problem. Nie ma towaru, nie ma komponentów, praca linii produkcyjnych jest ograniczona, więc wyzwania, jakie przed nami stoją, są ogromne. Nie pamiętam takiej sytuacji, a jestem związany z firmą Immergas już 18 lat.

W takich warunkach nie było chyba łatwo podjąć decyzji o tym, żeby przedłużyć swoje wsparcie dla Akademii Widzewa?

- Nasza współpraca z Widzewem rozpoczęła się od wsparcia dla zespołu amp-futbolu podczas pierwszego z turniejów rozgrywanych w Łodzi w ramach Amp-futbol Ekstraklasy. Tam zobaczyliśmy ludzi pełnych pasji i zaangażowania, a to mnie zawsze urzeka. Wtedy też rozpoczęły się pierwsze rozmowy o naszym możliwym zaangażowaniu w piłkę nożną, choć od początku zakładaliśmy, że będzie to piłka dziecięca i młodzieżowa, a nie seniorska. Akademia Widzewa i skupione wokół niej dzieci zrobiły na nas duże wrażenie. Większość z nas ma dzieci, wiele z nich trenuje jakiś sport i wiemy, jakie jest to jest wyzwanie, nie tylko organizacyjne, ale i finansowe. Jeśli więc ktoś ma talent, wykazuje pasję i zaangażowanie, to warto pomagać w jego rozwoju.

Nie ma co ukrywać, że początki współpracy z Akademią nie były wymarzone, bo zaraz po podpisaniu umowy ogłoszono lockdown, zawieszono wszystkie rozgrywki, więc nie było mowy o ekspozycji naszej marki, o tym, żeby odbywały się mecze, żebyśmy mogli jako firma się na nie wybrać. Oczywiście nie dotyczyło to tylko Widzewa, a także naszego drugiego dużego projektu sponsorskiego, czyli żużla.

Może Pan powiedzieć coś więcej o tym projekcie?

- Jako Immergas Polska jesteśmy strategicznym sponsorem zespołu żużlowego WTS Sparta Wrocław, który w tym roku po 15 latach przerwy zdobył tytuł mistrza Polski wygrywając w PGE Ekstralidze oraz indywidualnie wspieramy Macieja Janowskiego, który w 2020 r. wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Polski. To też było ciekawe doświadczenie, bo tuż przed pierwszym lockdownem podpisaliśmy umowy zakładające dość poważne zaangażowanie i… przyszło nam rozgrywać mecze bez publiczności.

Na sponsoring sportu patrzy Pan tylko przez pryzmat biznesowych korzyści czy są z tym - Pana zdaniem - związane też inne wartości?

- Widzew to bez wątpienia pewien sentyment, bo jak każdy kibicowałem mu w latach 90. i miałem nawet okazję być na stadionie przy al. Piłsudskiego na meczach Ligi Mistrzów. Skłamałbym, gdybym powiedział, że jestem zapalonym widzewiakiem, ale to jeden z najlepszych klubów piłkarskich w historii polskiego futbolu, w którym grały ikony polskiego sportu ze Zbigniewem Bońkiem na czele. Pamiętam Wielki Widzew, emocje z lat 90. z meczów z Legią Warszawa, to wielka historia i liczni kibice, nie tylko w województwie łódzkim, ale i w całej Polsce.

W tym wszystkim jest jeszcze właśnie młodzież skupiona w Akademii, pełna zaangażowania i marzeń. Dla nas nie jest to typowe działanie biznesowe, bo jako Immergas bardzo często angażujemy się w inicjatywy mające na celu pobudzanie kreatywności młodzieży czy wsparcie osób potrzebujących. Jesteśmy zaangażowani w konkurs Odyseja Umysłu, współfinansujemy remont części Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, wspieramy jeden z domów dziecka w Łodzi, wspieramy funkcjonowanie niewielkich lokalnych inicjatyw, jak np. szkółka pływania czy amatorska drużyna futbolowa. Uważam, że biznes powinien czuć się odpowiedzialny społecznie, że na sam koniec dnia nie liczą się tylko pieniądze, ale także pomaganie ludziom, którzy tego potrzebują. Radość dzieci, które mogą założyć profesjonalny strój piłkarski, na zakup którego nie stać ich rodziców, jest dla nas największą nagrodą.

Tak to robimy na co dzień i Akademia Widzewa się w taką filozofię wpisuje. Nie jest to przecież tylko nauka gry w piłkę, ale także wychowanie młodego człowieka. Sport uczy pokory, cierpliwości, pracowitości - a tego wielu ludziom teraz brakuje i mówię to również z punktu widzenia pracodawcy.

Immergas Polska nie tylko przedłużył swoje wsparcie dla Akademii Widzewa, ale także je rozszerzył. Z czego wynika taka decyzja?

- W naszej współpracy z Widzewem w ostatnim czasie wydarzyło się dużo dobrego. Nie będę ukrywać, że kluczowa była zmiana właścicielska - był to moment bardzo ważny dla podjęcia decyzji, czy zostajemy z Akademią Widzewa, bo nie była ona taka oczywista. Powiedziałem to zresztą nowemu właścicielowi na spotkaniu, które zostało zorganizowane bardzo szybko - był u nas w firmie zarówno Tomasz Stamirowski, jak i wiceprezes Michał Rydz, długo rozmawialiśmy i wszyscy doszliśmy do wniosku, że mogłoby to wyglądać w wielu obszarach inaczej niż do tej pory.

Dla mnie w takiej współpracy ważne jest to, z kim mam do czynienia po drugiej stronie. Podpisać umowę i wystawić fakturę jest proste, ale w całokształcie bardzo ważne jest to, żebyśmy zadowoleni byli i my jako sponsor, i Akademia, i właściciel. Podobnie jak Tomasz Stamirowski uważam, że silna Akademia to absolutny fundament do budowy silnego klubu, bo Widzewa Łódź jeszcze długo nie będzie stać na zakup klasowych zawodników, a jeśli będzie stać - to dlatego, że najpierw zaczną sprzedawać swoich wychowanków i wtedy pojawią się pieniądze.

Ostatecznie zdecydowaliśmy więc, że zwiększymy swoje zaangażowanie, wspierając nie tylko samą Akademię Widzewa, ale i Młody Widzew, który zrzesza dzieci także w innych niż Łódź ośrodkach. Mam nadzieję, że po tym pierwszym umiarkowanym sezonie współpracy, ten będzie lepszy. Nowy właściciel i zarząd wzbudzili nasze zaufanie, jesteśmy w kontakcie, spotykamy się, budujemy relacje. Jesteśmy otwarci i nie wykluczamy, że z czasem będziemy chcieli jeszcze bardziej wspierać zarówno Widzew, jak i ogólnie sport - nie tylko w regionie, ale w i całej Polsce, bo profil działania naszej firmy jest zdecydowanie ogólnopolski.

***

Immergas Polska jest częścią międzynarodowej grupy Immerfin. 25 lat doświadczenia na polskim rynku i ponad pół miliona dostarczonych urządzeń typu pompy ciepła i kotły gazowe potwierdzają pozycję lidera branży grzewczej. Podstawowa oferta firmy to rozwiązania dla mieszkań i domów, czyli pompy ciepła i kotły gazowe, które z powodzeniem można również zastosować w inwestycjach wielorodzinnych. Ważnym ogniwem spółki jest segment oferty obiektowej, z ofertą kotłów o mocy do 900KW, pozwalających na tworzenie systemów kaskadowych, pokrywających zapotrzebowanie na ciepło w obiektach komercyjnych, deweloperskich i użyteczności publicznej. Firma jest laureatem wielu nagród. Trzykrotnie znalazła się w gronie laureatów "Diamentów Forbes" w 2018, 2020 i 2021 r.