Aktualności - Biznes

IT wkracza w świat piłki. Kolejny mecz Widzewa sponsorowany przez SJSI®

Choć w dziedzinie jakości oprogramowania działają już od 18 lat, to ich futbolowy debiut. Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych dołączyło do grona sympatyków klubu i zostało sponsorem meczu 19. kolejki Fortuna 1. ligi Widzew Łódź - Zagłębie Sosnowiec.

Branża IT to sektor gospodarki o ogromnym potencjale i dynamicznym rozwoju. Mnogość języków programowania, różnorodność ról w procesach, a także konieczność stałego poszerzania umiejętności i monitorowania nowych technologii to jej znaki rozpoznawcze. W Polsce wartość sektora IT szacuje się na 70-85 mld zł. Pandemia przyspieszyła procesy technologiczne, przenosząc spotkania, zakupy czy rozrywkę głęboko w wirtualny świat. Przy obecnym charakterze pracy, wykształceni specjaliści IT potrzebni są w każdym przedsiębiorstwie. Za raportem portalu Bulldog Job dotyczącym charakterystyki branży, aż 14% pracowników IT zatrudnianych jest w sektorze finansowym, 4,2% w obszarze zdrowia i urody, a na liście figurują jeszcze firmy produkcyjne, transportowe, medialne itd.

Zgodnie z informacjami z raportu GUS z 2021 roku, szeroko pojęci eksperci branży IT znajdują się w gronie sześciu najbardziej poszukiwanych ról na rynku pracy, a zapotrzebowanie na nich będzie nadal rosnąć. Kształcenie nowych kadr oraz poszerzenie wiedzy obecnych pracowników wydaje się być jedynym możliwym kierunkiem działania.

SJSI® powstało w 2003 roku, aby zadbać o szeroko rozumianą jakość IT w Polsce. Chodzi zarówno o kształcenie testerów i inżynierów jakości, a także analityków i wspieranie ich w rozwoju zawodowym, promowanie dobrych praktyk w projektach technologicznych, międzynarodowe certyfikowanie umiejętności, a także wspieranie społeczności w wymianie wiedzy i dostępie do nowych informacji i technologii.

- Od ponad 15 lat zapraszamy entuzjastów i ekspertów na Testwarez, najstarszą w Polsce konferencję, poświęconą zagadnieniom testowania oprogramowania - mówi Grzegorz Holak, wiceprezes SJSI®. - W ciągu kilku ostatnich lat stworzyliśmy także reQuest - wydarzenie skupiające wokół siebie specjalistów w obszarze analizy. Na stałe współpracujemy z kilkunastoma lokalnymi meet-upami, w tym z łódzkim - ŁódQA. Tworzymy przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń dla kilkudziesięciu tysięcy przedstawicieli branży IT.

Ważnym obszarem działalności SJSI® jest egzaminowanie i poświadczanie umiejętności specjalistów i inżynierów w międzynarodowych systemach certyfikacji ISTQB®, IREB® i TMMI®. Jako jedyne w kraju, Stowarzyszenie gwarantuje dostęp do ustandaryzowanych procesów rozwoju oraz wysoki poziom dostarczanych materiałów naukowych. - Zależy nam na tym, żeby na arenie międzynarodowej Polska i pochodzący z kraju inżynierowie kojarzyli się z rzetelnością, doświadczeniem i jakością - dodaje Sebastian Małyska, prezes SJSI®. - Dlatego właśnie prowadzimy tak różnorodne działania na szeroką skalę.

- Do meczu dołączamy z dwóch przyczyn - podsumowuje Grzegorz Holak. - Po pierwsze - trzymamy kciuki za dobrą grę i emocjonującą rozgrywkę. Po drugie - chcemy dać znać wszystkim, którym zależy na dotarciu do dobrych ekspertów IT, ale także na kształceniu swoich zespołów testerskich i analitycznych, podnoszeniu ich umiejętności i integrowaniu ze społecznością - że jesteśmy, działamy i służymy pomocą w obszarze certyfikacji. Odwiedzajcie nas na Facebooku, LinkedInie, a także na naszej stronie sjsi.org.