Dwieście transmisji meczów w WidzewTV

Klubowa telewizja w sobotę 19 października zrealizowała dwusetną transmisję z meczu Widzewa. Początek projektu sięga występów klubu w czwartej lidze w sezonie 2015/2016.

Pierwszą pełną transmisję WidzewTV przeprowadziło z meczu sparingowego z KS-em Opatówek w marcu 2016 roku. Łodzianie wygrali wówczas w Byczynie 1:0 po bramce Patryka Strusa. Po pozytywnym zaliczeniu tej próby ekipa klubowej telewizji, początkowo przy wsparciu firm zewnętrznych, wzięła się za transmitowanie meczów ligowych walczącego o awans do III ligi zespołu.

- Zależało nam na tym, by dać kibicom możliwość oglądania na żywo naszej drużyny. Zainteresowanie nią po reaktywacji klubu było bardzo duże i znacznie przewyższało możliwości obiektów, na których grał Widzew, w tym stadionu SMS, na którym czerwono-biało-czerwoni rozgrywali wówczas mecze w roli gospodarzy - tłumaczy Tomasz Sadłecki, który wspólnie z Łukaszem Koleckim odpowiadał na uruchomienie i rozwój projektu klubowej telewizji.

Początki były trudne, a warunki, które napotykała ekipa WidzewTV na poszczególnych obiektach IV, III, a ostatnio również II ligi, sprawiały, że całe przedsięwzięcie musiało nabrać tempa i rozmachu, by sprostać oczekiwaniom kibiców i rosnącemu zainteresowaniu transmisjami z meczów czerwono-biało-czerwonych. W realizację projektu zaangażowanych było coraz więcej osób. Oprócz komentatorów i operatorów, potrzebne było profesjonalne zaplecze techniczne (w zakresie sprzętu i ludzi), a także wsparcie reporterskie.

- Zaczynaliśmy od zakupu malutkiej, używanej kamery, a obecnie żeby zrealizować mecz wyjazdowy potrzebujemy już samochodu dostawczego. Dla mnie projekt transmisji Widzewa to w pewnym sensie nawiązanie do "Ziemi Obiecanej". Nie mieliśmy ani sprzętu, ani wiedzy, ani doświadczenia, a udało nam się przez niespełna cztery lata zrealizować 200 transmisji z meczów Widzewa - dodaje Sadłecki.

Obecnie transmisja meczu WidzewTV to produkt kompletny, na który składa się studio przedmeczowe pełne ekskluzywnych materiałów i analiz, transmisja meczu realizowana przez kilka kamer, komentowana przez doskonale znany kibicom duet Arkadiusz Stolarek i Dariusz Postolski oraz studio pomeczowe, a w nim wywiady i kolejne analizy.

WidzewTV od początku istnienie stara się realizować transmisje z wszystkich możliwych meczów rozgrywanych przez piłkarzy Widzewa. Z różnych powodów nie zawsze było to możliwe, ale łącznie przez niespełna cztery lata działalności udało się przeprowadzić aż 200 transmisji, co daje średnio 50 meczów rocznie (w tym spotkania ligowe i towarzyskie pierwszego zespołu oraz wybrane mecze drużyn rezerw i Akademii Widzewa). W tym czasie płatne transmisje obejrzało ponad ćwierć miliona osób, do czego doliczyć trzeba wiele tysięcy obserwatorów transmisji bezpłatnych (przykładowo 25 tysięcy osób śledziło za pośrednictwem WidzewTV domowy mecz ligowy z Ruchem Chorzów, którego koszt realizacji pokryła pierwsza drużyna Widzewa).

Największą popularnością wśród płatnych transmisji cieszył się mecz wyjazdowy Widzewa z Gryfem Wejherowo na otwarcie obecnego sezonu, który był oficjalnym debiutem trenera Marcina Kaczmarka i pierwszym meczem o stawkę Marcina Robaka po powrocie do klubu po 9 latach.

W samym 2018 roku ekipa klubowej telewizji przejechała ponad 10 tysięcy kilometrów, żeby zrealizować transmisje. Mierzyć musiała się w tym czasie z różnymi przeciwnościami losu. Praca w palącym słońcu czy przenikliwym mrozie była na porządku dziennym, ale zdarzyło się na przykład, że podczas jednego z wyjazdów czajnik w biurze klubu gospodarza… pozbawił WidzewTV prądu, powodując przerwę w nadawaniu. Sytuacji śmiesznych i dramatycznych było zdecydowanie więcej, a między innymi o nich opowiedzą pracownicy klubowej telewizji w najbliższym odcinku programu #Piłsudskiego138.

- Każda transmisja to również wiele godzin przygotowań merytorycznych, wyszukiwanie danych, statystyk, analizy, działanie pod presją czasu i okoliczności, a przy tym olbrzymie emocje, nie zawsze i nie tylko sportowe. Cieszymy się z tego, że zainteresowanie transmisjami WidzewTV nie tylko nie spada, ale wręcz systematycznie rośnie. W nowym sezonie możemy poszczycić się rekordowymi wynikami oglądalności, a mamy nadzieję, że kibiców korzystających z naszych transmisji będzie jeszcze przybywać - podkreśla Arkadiusz Stolarek odpowiedzialny w klubie za rozwój projektu WidzewTV.

Zespół klubowej telewizji nie zwalnia tempa i już przygotowuje się do dwieście pierwszej realizacji transmisji - tym razem z Boguchwały, gdzie 26 października Widzew zmierzy się ze Stalą Stalowa Wola. Więcej o pracy WidzewTV dowiecie się z najnowszego odcinka autorskiego programu klubowej telewizji - #Pilsudkiego138. Zapraszamy na otwartą transmisję na żywo na kanale WidzewTV w serwisie YouTube (SUBSKRYBUJ) i na oficjalnym koncie klubu na Facebooku punktualnie na 19:10.