Aktualności

Powrót

Widzew pierwszym klubem z zarejestrowanym muzeum

Widzew pierwszym klubem z zarejestrowanym muzeum

W poniedziałek na stadionie przy al. Piłsudskiego odbyła się konferencja prasowa poświęcona powstaniu Muzeum Widzewa Łódź. W 2020 r. - w 110-lecie powstania klubu - cała społeczność Widzewa otrzyma miejsce, w którym zebrany zostanie dorobek tych lat. Będą to nie tylko puchary i dokumenty, ale też historie i sylwetki ludzi tworzących klub.

- Obchodzimy dziś 109. rocznicę powstania klubu i myślę, że informacja o zarejestrowaniu Muzeum w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest doskonałym prezentem z tej okazji. Dzięki temu Widzew stał się pierwszym klubem posiadającym oficjalnie zarejestrowane muzeum, które jest na tej samej liście co Muzeum Narodowe w Warszawie czy muzeum na Wawelu - powiedziała prezes Widzewa Martyna Pajączek.

Przy okazji niedzielnego spotkania z Bytovią Bytów do Serca Łodzi zostali zaproszeni byli piłkarze, działacze oraz rodziny zmarłych już pracowników klubu, którzy zdecydowali się przekazać pamiątki na potrzeby muzeum. W spotkaniu wzięli udział m.in. 90-letni prezes senior Waldemar Muzolf oraz Stanisława Doryń, czyli wdowa po prezesie Józefie Doryniu.

Przy tej okazji doszło do wielu wzruszających spotkań. Waldemar Muzolf miał okazję porozmawiać z żoną swojego współpracownika sprzed 60 lat i poznać wnuczkę innego kolegi z tamtych czasów - Seweryna Malinowskiego. - Historia to nie tylko pamiątki, ale też opowieści tych ludzi. Gdy słucha się człowieka, który przed laty działał w klubie i opowiada np. o prezesie Doryniu jako o doskonałym organizatorze, to dla mnie - jako historyka - to niesamowite doświadczenie - mówił podczas konferencji Tomasz Gawroński, dyrektor Muzeum Widzewa Łódź

Muzeum będzie efektem wspólnej pracy wielu widzewskich środowisk, które za cel postawiły sobie powrót klubu na najwyższy poziom rozgrywkowy, ale i pielęgnowanie jego historii oraz tradycji. - Klub sportowy to nie tylko umiejętność znalezienia trenera czy gwiazd piłkarskich, ale też człowieka takiego jak Tomasz Gawroński, który podjął się ogromnego wysiłku organizowania muzeum od podstaw. Zadaniem zarówno Stowarzyszenia, jak i klubu jest jednoczenie wszystkich widzewskich środowisk i powoli udaje nam się tworzyć coś wielkiego dla polskiego futbolu - powiedział Konrad Walczak, członek zarządu Stowarzyszenia RTS, który podczas przeglądania zdjęć zawodników Widzewa z lat 60. na jednym z nich… rozpoznał swojego ojca.

Przypomnijmy, że klub zachęca kibiców do przynoszenia pamiątek posiadanych w prywatnych zbiorach, które mogłyby stanowić eksponaty tworzonego muzeum. W siedzibie Widzewa przy al. Piłsudskiego 138 uruchomione zostanie specjalne stanowisko przyjmowania widzewskich pamiątek, które funkcjonować będzie we wtorki w godzinach 15:00-18:00 i w środy w godzinach 11:00-15:00. Istnieje też możliwość odebrania eksponatów ze wskazanych przez ich posiadaczy miejsc. Każdy przekazany klubowi przedmiot zostanie odpowiednio skatalogowany, a osoba, która go odda, otrzyma odpowiedni dokument potwierdzający przekazanie pamiątki do klubu.


Budujemy Muzeum


Konferencja prasowa


Nasz Widzew o Muzeum


Razem Tworzymy Historię