Aktualności

Powrót

Tomasz Gawroński: 4 czerwca otwieramy Muzeum dla kibiców

Tomasz Gawroński: 4 czerwca otwieramy Muzeum dla kibiców

W czwartek gościem pierwszej części specjalnego wydania programu #Piłsudskiego138 był dyrektor Muzeum Widzewa Tomasz Gawroński, który przybliżył szczegóły otwarcia placówki dla zwiedzających.

Już w nadchodzącym tygodniu nastąpi długo oczekiwane otwarcie Muzeum Widzewa. Jak zaznaczył już na wstępie czwartkowego programu #Piłsudskiego138 dyrektor Muzeum Tomasz Gawroński, będzie się w nim znajdować stała wystawa nawiązująca do 110-letniej historii klubu. - Zaczyna się ona od 1910 roku i kończy wraz z końcem wieku. Muzeum przybliżać będzie wszystkie wydarzenia związane z wielosekcyjnym Widzewem - powiedział.

Zgodnie z planami, ekspozycja będzie się zmieniać co 12-18 miesięcy. Wciąż trwają bowiem prace nad powiększaniem muzealnych zbiorów, dzięki czemu wystawę będzie można wymieniać i pokazywać kolejne eksponaty, które uda się pozyskać. Zmieniane pod kątem aktualnej wystawy mogą być również znajdujące się w Muzeum multimedia.

Choć Muzeum Widzewa nie należy do największych pod względem przestrzeni, to jednak udało się ją maksymalnie zagospodarować i wyodrębnić trzy oddzielne pomieszczenia prowadzące do sali głównej. - Muzeum jest tak zbudowane, że każde z pomieszczeń ma określoną narrację. Pierwsze nawiązuje do okresu sprzed II wojny światowej. Drugie dotyczy różnych sekcji Widzewa Łódź, trzecie pomieszczenie zaś ponownie opowiadać ma historię piłkarskiego Widzewa, tylko tym razem od 1972 roku - powiedział Tomasz Gawroński.

Oficjalne otwarcie Muzeum Widzewa nastąpi we wtorek 1 czerwca. Pierwszymi zwiedzającymi będą jednak zaproszeni goście oraz dzieci z jednej z łódzkich szkół w ramach obchodzonego wówczas Dnia Dziecka. - 2 czerwca to dzień zarezerwowany dla osób, które przekazywały nam pamiątki i dla Koła Seniora. Później mamy Boże Ciało, więc ogół zwiedzających zapraszamy do Muzeum w piątek 4 czerwca od godziny 11:00 do 19:00. W sobotę Muzeum czynne będzie od 11:00 do 16:00. Co godzinę zapraszane do środka będą dziesięcioosobowe grupy - poinformował dyrektor placówki.

- Podstawowa cena biletu wynosi 12 zł. Bilet rodzinny kosztuje 20 zł, a najtańszy bilet grupowy dla grupy dzieci powyżej 10 osób to cena 5 zł - dodał.

W pierwszych miesiącach działalności - ze względu na panujące obostrzenia - kibice, którzy zdecydują się wybrać do Muzeum, będą musieli zarejestrować się na konkretny wybrany przez siebie termin. Szczegóły dotyczące zapisów pojawią się w najbliższych dniach. W przyszłości zwiedzanie historycznych wystaw połączone będzie z możliwością wycieczki po stadionie przy al. Piłsudskiego 138. Niestety, obecnie z powodu pandemii COVID-19 nie jest to możliwe.

Tomasz Gawroński opowiadał także o kilku najcenniejszych, jego zdaniem, eksponatach, które znajdują się w widzewskim Muzeum. - Na pewno jest to odrestaurowany sztandar, puchary, które odzyskaliśmy od naszego byłego prezesa oraz statut TMRF-u z 1911 roku. Źródła podają, że wydano ich sto, ale jest jeden i wydaje mi się, że drugi już się nie zachował, więc z pewnością jest to perełka - podkreślał.

Całą rozmowę z Tomaszem Gawrońskim znajdziecie na naszym kanale na YouTube.


Budujemy Muzeum


Konferencja prasowa


Nasz Widzew o Muzeum


Razem Tworzymy Historię