Aktualności

Powrót

Przez sport do Niepodległej - wyjątkowa wystawa w Muzeum Widzewa

Przez sport do Niepodległej - wyjątkowa wystawa w Muzeum Widzewa

Z okazji przypadającego na 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Widzewa zaprezentowana zostanie specjalna wystawa poświęcona walczącym o Polskę Widzewiakom.

Wystawa opowiadać będzie o losach działaczy i sportowców, którzy na kartach historii zapisali się współtworzeniem powstałego w 1910 roku TMRF-u Widzewa Łódź, ale też walką o niepodległość Polski, którą przyszło im toczyć niedługo po założeniu klubu. Gościem honorowym uroczystości inauguracji wystawy "Przez sport do Niepodległej" będzie pan Andrzej Mikuła - potomek rodzin Puksztów, Lewandowskich i Stolarskich, których przedstawiciele byli gimnastykami TMRF-u, a gdy ojczyzna wzywała do boju, wstąpili między innymi do Legionów Polskich czy Polskiej Organizacji Wojskowej i wzięli udział w zwycięskiej walce o niepodległość, odzyskaną ostatecznie w 1918 roku.

Przy okazji zaprezentowania bogatej w archiwalne zdjęcia i dokumenty wystawy Andrzej Mikuła, wspólnie z dyrektorem Muzeum Widzewa - Tomaszem Gawrońskim, przybliży historię osób, które udało się zidentyfikować zarówno jako powstańców, jak i właśnie Widzewiaków. Obaj prelegenci opowiedzą również o skomplikowanym procesie pozyskiwania informacji z tamtych czasów i żmudnych poszukiwaniach, które ciągle trwają i na pewno kryją wiele kolejnych tajemnic i zaskakujących niespodzianek - jak ta, że przodkowie pana Mikuły byli sportowcami TMRF-u Widzewa. A takich osób, który losy i nazwiska nie są znane, jest jeszcze wiele, co potwierdzają chociażby liczne fotografie z tamtych lat, często pozostające niestety bez opisów.

Inauguracja wystawy "Przez sport do Niepodległej" zaplanowana jest na godzinę 12:00 w niedzielę 14 listopada. Muzeum tego dnia czynne będzie jednak od 11:00 do 16:00, a wstęp do niego będzie bezpłatny. Na gości, oprócz pasjonującej historii, czekać będą dodatkowe atrakcje, między innymi konkurs z nagrodami.

Wystawa "Przez sport do Niepodległej" powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 i zrealizowana została przy wsparciu Łódzkiego Akceleratora Obywatelskiego.


Budujemy Muzeum


Konferencja prasowa


Nasz Widzew o Muzeum


Razem Tworzymy Historię