Aktualności

Powrót

Jak Widzewiacy walczyli o odzyskanie niepodległości

Jak Widzewiacy walczyli o odzyskanie niepodległości

14 listopada w Muzeum Widzewa zaprezentowana została wystawa "Przez sport do Niepodległej", poświęcona działaczom i sportowcom Klubu, którzy walczyli o wolną Polskę. Obejrzeć ją można do końca miesiąca.

W uroczystej inauguracji wystawy udział wzięli potomkowie Widzewiaków, którzy ponad 100 lat temu najpierw założyli i reprezentowali na arenach sportowych klub TMRF Widzew Łódź, a później - już jako członkowie Legionów Polskich i POW - zaryzykowali życie, ruszając na ratunek ojczyźnie. To między innymi ich zaangażowanie i poświęcenie pozwoliły Polsce odzyskać w 1918 roku niepodległość, a Klubowi - już jako RTS Widzew Łódź - rozwijać się i wychowywać kolejne pokolenia wspaniałych ludzi i wybitnych sportowców, w tym wielu reprezentantów kraju.

Ich poświęcenie wspominali w niedzielę 14 listopada w Muzeum Widzewa m.in. Andrzej Mikuła, potomek rodzin Puksztów, Lewandowskich i Stolarskich, których przedstawiciele byli gimnastykami TMRF-u, a także Joanna Krajewska - wnuczka Seweryna Malinowskiego, byłego prezesa RTS Widzew oraz Wanda Kochaniak, córka legionisty Antoniego Kraterskiego, który co prawda nie miał bezpośredniego związku z Klubem, ale pamiątki rodzinne po nim pozwoliły zidentyfikować wielu Widzewiaków, z którymi miał styczność.

- Dotarłem do rodzinnych zasobów - materiałów i zdjęć, pogłębionych dzięki dostępowi do łódzkich archiwów, a także pomocy m.in. Tomasza Gawrońskiego i okazało się, że miałem w rodzinie co najmniej dziesięciu Widzewiaków, którzy brali udział w walkach o niepodległość - wyjaśnił  swoje związki z Klubem z al. Pisłudskiego 138 Andrzej Mikuła, który cały czas zajmuje się zgłębianiem rodzinnej historii, blisko współpracując z dyrektorem Muzeum w zakresie jej widzewskich związków.

W niedzielę w Muzeum Widzewa stanęło kilka plansz opisujących losy walczących o niepodległość widzewiaków, a ich historię wspólnie opowiadali Andrzej Mikuła i Tomasz Gawroński. Ekspozycja w najbliższych dniach zostanie uzupełniona o kolejne informacje i zdjęcia, a obejrzeć ją będzie można do końca listopada.

Wystawa "Przez sport do Niepodległej" powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 i zrealizowana została przy wsparciu Łódzkiego Akceleratora Obywatelskiego.


 


Budujemy Muzeum


Konferencja prasowa


Nasz Widzew o Muzeum


Razem Tworzymy Historię