Projekty
Często zapomina się, że muzealna wystawa to tylko niewielka część zbiorów, które posiada muzeum, a jej zorganizowanie to efekt długich wysiłków w celu pozyskania kolejnych eksponatów i żmudnej pracy badawczej. Od lat widzewscy pasjonaci historii przeprowadzają kwerendę w archiwach i bibliotekach, nie tylko na terenie Polski, ale i za granicą.
Pracownicy widzewskiego muzeum owocnie współpracują z czołowymi autorami historycznych publikacji sportowych. Wśród całej plejady twórców trzeba wspomnieć o dr. Robercie Gawkowskim, dr. Jarosławie Owsiańskim (autor serii: Polska Liga Piłki Nożnej), Leszku Śledzionie czy Pawle Gaszyńskim (autor serii: Zanim Powstała Liga).
Muzeum Widzewa zostało również zaproszone do współpracy przy tworzeniu bazy biogramów polskich piłkarzy do 1939 roku.
W ostatnim czasie w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej z inicjatywy Muzeum Widzewa Łódź został złożony wniosek o objęcie patronatem Instytutu zaniedbanego grobu prezesa Mieczysława Kotarskiego, który zasłużył się dla Polski, walcząc w Związku Walki Zbrojnej. Do IPN trafił również wniosek o odszukanie wszelkich informacji na temat zamordowanego w czasie wojny prezesa Bolesława Świerożewicza.
Do zadań placówki należy także:
- zbieranie i digitalizowanie materiałów papierowych dotyczących dziejów klubu (dokumenty, zdjęcia, wydawnictwa),
- gromadzenie wszelkich prac naukowych związanych z Widzewem,
- zbieranie pamiątek klubowych, ich inwentaryzacja oraz potwierdzanie autentyczności.
W naszych zbiorach znajduje się obecnie kilka tysięcy zdjęć, które są stopniowo skanowane i wykorzystywane przez klubowe media.
Muzeum służy pomocą przy realizacji projektów Widzewskiej Mapy Pamięci i Historii widzewskiej koszulki.
Widzewska Mapa Pamięci to zapoczątkowane w 2017 roku przez Marcina Krakowiaka unikalne przedsięwzięcie pozwalające kibicom odwiedzać groby widzewskich zawodników, działaczy i trenerów Widzewa.
Na dziś ponad 100 widzewiaków doczekało się upamiętnienia na Mapie, co oznacza, że można nie tylko przeczytać ich krótkie biografie, ale przede wszystkim, przy użyciu smartfona, z łatwością dostać się do widzewskich nagrobków zlokalizowanych nie tylko w Łodzi, ale i na wielu polskich cmentarzach. Corocznie, na Dzień Wszystkich Świętych, dzięki wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kibiców „Tylko Widzew”, nagrobki widzewiaków są sprzątane i przyozdabiane specjalnymi zniczami z herbem klubu.
W roku 2019 do akcji porządkowania grobów włączyli się także młodzi gracze Akademii Widzewa.
Historia widzewskiej koszulki, to autorski projekt współpracującego z klubem fotografa Marcina Bryi, mający na celu możliwie najbardziej szczegółowe odwzorowanie 110-letniej historii piłkarskich strojów RTS-u Widzew Łódź.
W oparciu o analizę tysięcy zdjęć, tekstów czy materiałów wideo, jak również wspomnień byłych zawodników, działaczy i kibiców, przygotowane zostały grafiki przedstawiające koszulki z oficjalnych meczów o punkty, rozegranych zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
W dalszej przyszłości planowane jest opracowanie podobnego zestawienia strojów bramkarskich, sparingowych, specjalnych, a nawet piłek i innego sprzętu sportowego.